A sós vagy édes piték nagyon jól variálhatók, a töltelékeket is figyelembe véve rengeteg változatban lehet őket készíteni. Alapvetően a pite tészta három fő alkotó eleme a liszt, a vaj, és a cukor. Ezt aztán megspékelhetjük őrölt magvakkal, fűszerekkel, reszelt citromhéjjal. Ráadásul a tésztát akár egy nappal előre is begyúrhatjuk, hűtőben tárolhatjuk.
A pite tészta omlósságának egyik titka, hogy hideg vajjal kell dolgozni lehetőleg hideg felületen. Ezért a tésztát minél rövidebb ideig gyúrjuk és nyújtás során is igyekezzünk gyorsan dolgozni, mert ha a a vaj megolvad, akkor a tésztánk szétesik. Miután a tészta összeállt, tegyük legalább 30 percre a hűtőbe, de még jobb, ha 1-2 órára.
Hozzávalók:
- 100 g zabliszt
- 50 g teljes kiőrlésű tönkölybúzaliszt
- 60 g vaj
- 1 evőkanál xilit
- 1 kávéskanál só
- 4-5 evőkanál hideg víz
a töltelékhez:
- 500 g zsírszegény túró
- 200 g natúr joghurt
- 1 citrom reszelt héja
- 3 evőkanál xilit
- 2 tojássárgája
- mazsola (elhagyható)
- 2-3 evőkanál baracklekvár a tészta kenéséhez
1. Dolgozzuk össze a vajat az átszitált lisztekkel gyors mozdulatokkal, ügyelve rá, hogy a kezünk melegétől ne olvadjon meg túlságosan a vaj. Amikor kezd morzsalékossá válni, akkor adjuk hozzá a többi alapanyagot, a sót, xilitet, végül a vizet.
2. Formázzunk a tésztát gömb alakúra, majd tegyük folpackba, és minimum fél de inkább egy órát pihentessük a hűtőben.
3. A pihentetett tésztát nyújtsuk ki lisztezett felületen, majd óvatosan emeljük bele a pite formába. Vágjuk le a pereméről lelógó részeket, majd a tészta szélét az ujjainkkal simítsuk a piteforma hullámaihoz.
(Két darab - lehetőleg a sütőforma méretére vágott - sütőpapír között is kinyújthatjuk a tésztánkat, így még inkább elkerülhető, hogy kezünk melegétől megolvadjon a vaj. Ha végeztünk a nyújtással, a papír segítségével könnyen beleemelhetjük a tésztát a pitesütő formába.)
4. Ezután tegyük a mélyhűtőbe 10 percre a formával együtt.
5. Az áttört túrót keverjük össze a joghurttal, xilittel, tojássárgákkal, citromhéjjal és ha szeretjük, mazsolát is tehetünk bele.
6. A hűtőből kivéve kenjük meg a tésztát baracklekvárral és utána öntsük rá a túrós tölteléket.
7. Tegyük be a piténket a 180 fokra előmelegített sütőbe, és 35-40 perc alatt süssük készre.
Sütés közben ne nyitogassuk az ajtót, esetleg a sütési idő utolsó harmadában ellenőrizhetjük a tésztát szemrevételezéssel vagy tűpróbával. A piték egy részénél recepttől függően célszerű a tésztát elősütni, ez esetben az alját villával szurkáljuk be pár helyen, hogy a sütés során a gőzök távozni tudjanak a tésztából, ne deformálódjon el.